⇑ Strona główna

Zestawienia TOP traktuję typowo jako listę, bez numerowania gier od najlepszej do najgorszej. Powód jest dość oczywisty i jest nim gust. Z tego powodu staram się prezentować tutaj gry, które z jakiegoś powodu mi się spodobały. Raz może to być całokształt, innym razem np. wyjątkowy pomysł na rozgrywkę. Dlatego numerowania tutaj nie ma, bo ciężko było by oceniać coś z różnych kategorii pozytywnych stron. Wszystkie gry znajdujące się w zestawieniu to tytuły, w które grałem. Jeżeli czegoś nie ma -choć jest dobre - to możliwe, że taki tytuł z czasem dodam.

Zachęcam do zagłębienia się w lekturę. Miłego czytania ;)

Jak układam ranking?

Odgrywanie roli w grach RPG

Recenzja Humankind

TOP gier Horror

Recenzja Songs of Conquest

To może Cię zainteresować:

27 czerwca 2021

Data publikacji: 27 czerwca 2021

Autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Podzielony ekran, granie turami na zmianę lub wspólna gra na jednym ekranie - oto największe dobrodziejstwa gier konsolowych. Pogrywanie z kumplem lub z dziewczyną na dżojstikach Atari 2600 czy na padach od NES-a, potrafiło zmienić każdą, nawet kiepską grę w prawdziwy diament, który był miłym wspomnieniem na długie lata. Ówcześnie kanapowe” granie na konsolach Sony czy Microsoft-u niestety, ale nieco zanikło. Czy jednak gracze PC są pokrzywdzeni? Trochę tak. Czy są jednak biedni w takie gry - wcale nie! Oto moja lista moich ulubionych gier z możliwością gry lokalnej na jednym piecu! Uwaga. Kolejność jest dowolna i mowa tu tylko o grach, w które miałem okazje zagrać. Zaczynamy!

 

 

Mad Tracks

Premiera PC: styczeń 2006

Liczba graczy lokalnie: 1 - 4

Kontroler: klawiatura + pad [opcjonalnie]

 

Mad Tracks to już leciwa produkcja, która jednak dalej pod względem rozgrywki dostarcza multum frajdy. Oczywiście takie „Re-Volt” także wrzucało nas do ogromnego - względem małego samochodzika - świata znanego nam na co dzień. Kuchnia, sypialnia, sklep z zabawkami czy restauracja. To wszystko widzieliśmy już parę lat wcześniej, jednak „Mad Tracks” robi coś więcej - łączy klasyczne wyścigi z różnorodnymi wyzwaniami! Oprócz parunastu tras wyścigowych, możemy także pograć samochodzikami: w bilard, w piłkę nożną czy nawet w kręgle! Ba, tytuł umożliwia nam nawet branie udziału w gonitwie w berka lub w zawodach kto pierwszy zrzuci więcej przedmiotów ze stołu. I właśnie to uwielbiam w tej produkcji. Szybka i beztroska rozgrywka, połączona z możliwością grania na jednej klawiaturze nawet do czterech graczy i to we wszystkie tryby! Osobiście mocno zachęcam do zagrania.

 

 

Left 4 Dead 2

Premiera PC: listopad 2009

Liczba graczy lokalnie: 1 - 4

Kontroler: klawiatura i mysz + pad [x3]

 

Tak, w kultowego „Left 4 Dead 2” da się grać na podzielonym ekranie na PC i to bez żadnych dodatkowych programów. Studio Valve zostawia swoje gry w dość otwartej strukturze, dzięki czemu przez konsole w grze oraz parę plików .txt, da się przejść całą grę wspólnie i to całkiem komfortowo. I naprawdę warto się tym zainteresować, bo sama rozgrywka to czysty miód. Mocno kooperacyjna rozgrywka ze sporą ilością różnorakiej broni oraz map. Zwiedzimy tutaj różnorodny kawałek wzorowany na otoczce USA - od autostrady, wesołego miasteczka, bagna, a na plaży kończąc. Na swojej drodze spotkamy oczywiście zombie w najróżniejszych wariantach, więc do przejścia gry będzie wymagana niemała współpraca. Gorąco polecam zagrać, bo takich gier jest niestety jak na lekarstwo.

 

Do zagrania na podzielonym ekranie, wymagane jest skopiowanie pliku znajdującego się tutaj (https://tiny.pl/92fn9) do pliku .txt i umieszczenie go do katalogu: Left 4 Dead 2/left4dead2/cfg.

Następnie należy uruchomić grę, zezwolić w opcjach na obsługe kontrolera oraz włączyć komendy za pomocą przycisku ”~”. Następnie należy wpisać "ss_map [nazwa mapy] campaign", a po załadowaniu "connect_splitscreen localhost 2". Na końcu "exec [nazwa pliku klawiszologii pada].txt".

 

 

Heroes of Might and Magic III

Premiera PC: marzec 1999

Liczba graczy lokalnie: 1 - 8

Kontroler: klawiatura i mysz

 

Starzy dobrzy ”Hirosi” to to po dziś dzień jedna z moich ulubionych strategii, do której chętnie wracam - zwłaszcza w licznym towarzystwie. Stosunkowo prosta, by wciągnąć każdego. Wystarczająco złożona, aby móc tworzyć najróżniejsze taktyki do zwycięstwa. Do tego aż osiem różnorodnych frakcji, wiele opcji personalizacji rozgrywki i map i do tego świetna muzyka, która w ogóle się nie zestarzała. Ponadto do gry zostały wydane dwa niezłe dodatki - rozszerzające tytuł od nową frakcję, bohaterów, kampanie czy nawet artefakty. Zawartości jest więc bez liku, a rozgrywka dalej jak za dawnych lat mocno uzależnia. Jedynie oprawa graficzna może już nieco trącić myszką, a przerywniki filmowe przypominają wręcz benchmark z czasów tamtego tysiąclecia. Jednak bądź co bądź jest to dalej jedna z lepszych gier turowych na rynku, zwłaszcza do pogrania z grupką znajomych. Mimo lat na karku, gorąco polecam.

 

 

Cuphead

Premiera PC: wrzesień 2017

Liczba graczy lokalnie: 1 - 2

Kontroler: klawiatura + pad [opcjonalnie]

 

Prawdopodobnie najlepsza gra z określenia ”Dark Souls podobna”, w kategorii gier dwuwymiarowych. I nie jest to wcale wygórowane uznanie, bo „Cuphead” to faktycznie twardy orzech do zgryzienia. Na naszej drodze stoi ponad dwadzieścia różnorodnych bossów, który każdy ma swoje fazy walki oraz unikalne ataki. Dlatego też nauka zachowań oponentów oraz szybki refleks jest tutaj aż tak wskazany. Tryb współpracy nieco ułatwia rozgrywkę, jednak ta i tak dalej jest wymagająca, ze względu na nieco większą wytrzymałość wrogów. Muszę przyznać, że jest to naprawdę dobra produkcja dla zatwardziałych wyjadaczy. Pięknie narysowane animacje nadają grze charakteru, a satysfakcja z ubicia ciężkiego rywala jest niezwykle łącząca. Moim zdaniem, naprawdę warto zagrać.

Moją tekstową recenzję gry „Cuphead” przeczytasz tutaj.

 

 

A Way Out

Premiera PC: marzec 2018

Liczba graczy lokalnie: 1 - 2

Kontroler: klawiatura i mysz + pad

 

Szkoda, że gier przygodowych stworzonych od początku do końca dla dwóch graczy jest na rynku tak mało. „A Way Out” pokazuje jak duży potencjał tkwi w grze opartej tylko na trybie kooperacji. Nie znajdziemy tutaj trybu dla pojedynczego gracza czy rozgrywki wieloosobowej. Całość musimy przejść z kimś, a to już wysoko ceni taką grę na tle konkurencji. Poza tym jest to naprawdę dobra produkcja! Całość jest silnie skoncentrowana na fabule i dialogach, co rusz mamy elementy wymagające współpracy, a każdy z dwójki bohaterów ma też swoje role. Raz może to być zagadywanie kogoś, aby drugi protagonista mógł się gdzieś przekraść. Innym razem jeden gracz może kierować samochodem, a drugi gracz może z niego strzelać. Bo tak, ucieczka z więzienia to nasz główny cel, lecz po niej przyjdzie nam jeszcze dopełnienie zemsty. Wszystko to w około 5-6 godzinach świetnej kooperacyjnej przygody. Czy produkcja posiada jakieś wady? Trochę przeszkadza średni budżet, przez co świat czasami wygląda nieco plastikowo. Jednak naprawdę warto zagrać, bo jest to świetna przygoda, której tak bardzo brakowało w „kanapowym” graniu.

 

 

Duck Game

Premiera PC: czerwiec 2015

Liczba graczy lokalnie: 1 - 4

Kontroler: klawiatura + pad [x2]

 

Duck Game to dwa słowa - niezobowiązujące szaleństwo. I jest to świetna mieszanka, bo gra czasami naprawdę potrafi wręcz rozbawić swoim absurdem w tym pędzie akcji. Przede wszystkim jest to strzelanka 2D do czterech graczy jednocześnie. Każda runda toczy się na jednej z aż kilkudziesięciu dobieranych losowo map. Co jednak ważne - każda mapa ma inne warunki oraz styl graficzny! Jedna może być dżunglą z naciskiem na użycie znajdowanych lin z hakiem, inna statkiem kosmicznym z licznymi teleportami, a jeszcze inna miastem z bogato rozłożonymi trampolinami i tak dalej. To zadziwiające jak dużą różnorodnością cechują się mapy oraz uzbrojenie! Tego jest od groma, co dostarcza wielu zabawnych sytuacji, zwłaszcza, że w grze ginie się od jednego strzału lub uderzenia broni białej! Akcja dzięki temu jest bardzo szybka, tury błyskawiczne, a rozgrywka wyśmienita. Osobiście mocno polecam, zwłaszcza jako pozycje do rozruszania towarzystwa.

 

 

Horizon Chase Turbo

Premiera PC: maj 2018

Liczba graczy lokalnie: 1 - 4

Kontroler: klawiatura + pad [x2]

 

Horizon Chase Turbo to miły ukłon w kierunku starszych wyjadaczy, którzy pamiętają takiego klasyka jak „OutRun” lub „Pitstop” na Commodore 64. Zasady są proste. Wybieramy trasę, następnie samochód i ruszamy! Tutaj rozgrywka przypomina do bólu wyścigi z lat 80-tych i 90-tych. Kamera jest cały czas umieszczona na środku mapy, a my sterując naszym samochodem od lewej do prawej musimy lawirować między rywalami oraz uważać na ostre zakręty. Stuknięcie oponenta lub wypadnięcie poza tor skutecznie nas spowalnia. Rozgrywka jest więc poprowadzona w duchu starszych ścigałek, choć znajdziemy tutaj także stosunkowo nowe elementy, jak nitro czy zbieranie paliwa. Grafika mimo prostej pastelowej oprawy nie ma się tutaj czego wstydzić, zwłaszcza, jak chodzi o różnorodne widoczki. Kampania toczy się w dwunastu miejscach na całym świecie - od USA po Chile, przez Grecję czy Islandię, a na Japonii i Hawajach kończąc. Jednak najlepsze jest to, że całą kampanię możemy przejść na podzielonym ekranie, co może zająć ok. 4-5 godzin gry. Mocno zachęcam, bo to niezły kawałek dobrze napisanej gry.

Moją tekstową recenzję gry „Horizon Chase Turbo” przeczytasz tutaj.

 

 

Monopoly PLUS

Premiera PC: wrzesień 2017

Liczba graczy lokalnie: 1 - 6

Kontroler: klawiatura i mysz + pad [opcjonalnie]

 

Klasyka gier planszowych, od teraz w bogatej wersji gry wideo. Asobo Studio pod nadzorem wydawcy Ubisoft naprawdę postarało się, aby to właśnie ich wersja słynnego „Monopoly” była tą najlepszą. Piękna oprawa audio-wizualna, duża dbałość o szczegóły, możliwości dostosowania zasad gry, a także i świetna rozgrywka. Tutaj produkcja nie ma się czego wstydzić. I w sumie ciężko coś tutaj powiedzieć odkrywczego, bo to po prostu „Monopoly”. Zasady ściśle trzymają się tych z planszówki, choć można spersonalizować drobne elementy jak np. działanie rzucanych kości czy ilość pieniędzy na starcie. Rozgrywce nic więc nie brakuje z oryginału - chyba tylko swojej fizyczności. Największą wadą gry jest jednak brak polskiej wersji językowej, lecz podstawy angielskiego wystarczą do dobrej zabawy. Fajną rzeczą jest możliwość podawania sobie jednego pada z rąk do rąk lub granie na pojedynczej klawiaturze i myszy (niezależnie od ilości graczy). Na wypadek gdyby zabrakło Wam osób do rozegrania większej partii, to do gry lokalnej można także dodać boty z wyborem poziomu trudności. Jeżeli lubicie gry planszowe i chcecie wydać mniej, niż na papierową wersje, to „Monopoly PLUS” jest jednym z lepszych tytułów, którym warto się zainteresować.

 

 

Deluxe Ski Jump 2.1

Premiera PC: styczeń 2001

Liczba graczy lokalnie: 1 - 16

Kontroler: klawiatura i mysz

 

”DSJ”, ”Skoki” lub ”Małysz” - nieważne jak mówiliście na tą grową ikonę skoków narciarskich, bo pewnie większość będzie wiedzieć, o jaki tytuł Wam chodzi. Mimo ponad 20-stu lat na karku to nadal świetny kawałek prostej, zręcznościowej gry - zwłaszcza w towarzystwie! Ponad 30 różnych skoczni, każda reprezentująca inny kraj. Możliwość gry lokalnej na jednej myszy, z dodatkiem komputerowego gracza dla dodatkowego ożywienia rozgrywki. Do tego przyzwoita fizyka, prosta, ale i wystarczająco złożona rozgrywka, oraz minimalne wymagania sprzętowe wymagające do uruchomienia gry emulacji DOS. Tak, ta gra to kawał historii. Jednak nadal gra się w to świetnie! Jeżeli chcecie przypomnieć sobie stare czasy lub pragniecie poczuć je na własnej skórze ze znajomymi, to mimo lat ”Skoki” (lub ”Małysz”) dalej potrafią dostarczyć multum pozytywnej frajdy.

 

 

Unravel Two

Premiera PC: czerwiec 2018

Liczba graczy lokalnie: 1 - 2

Kontroler: klawiatura + pad

 

Unravel Two mimo niskiego budżetu to jedna z tych przyjemnych pozycji, zrobionych od podstaw z myślą o wspólnej grze na jednym ekranie. Mamy tutaj przygodę na około trzy godziny gry, opartą o rozwiązywanie prostych zagadek logicznych z elementami zręcznościowymi. Wszystko jest zaprojektowane oczywiście z myślą o wykorzystaniu włóczkowych właściwości bohaterów. Przez swoje połączenie nie mogą oni oddalić się za nadto od siebie, co z drugiej strony pozwala wykorzystać więź do bujania się jednego z bohaterów na linie czy też na wzajemnym podciąganiu się. Nie zabraknie tutaj także ucieczek przed czyhającym niebezpieczeństwem, a to wszystko w ładnej oraz miłej dla oka oprawie audio-wizualnej. Czy tytuł posiada jakieś wady? Grze brakuje trochę pomysł na urozmaicenie rozgrywki, jednak jest to bardzo mała wada, jak na ostateczną jakość całokształtu. Jeżeli szukasz jedynej w swoim rodzaju przygody do pary to o lepszy tytuł naprawdę ciężko.

 

 

 

Na chwilę aktualizacji tego artykułu to by było na tyle. Warto mieć na uwadze, że są to tylko moje subiektywne propozycje, tym bardziej, że dotyczą one tylko gier, które sam miałem okazje zagrać. Jeżeli tylko coś fajnego umknęło mi w zestawieniu - piszcie śmiało! Chętnie poczytam także Wasze wrażenia na temat poszczególnych gier, aby może poprawić coś w rankingu lub także dodać z czasem nowe gry do tej listy ;)

TOP najlepszych gier split-screen na PC