⇑ Strona główna

Ze względu na pewne społeczne  upodobania, zdecydowałem się na umieszczenie pod każdą recenzją oceny w skali od 1 do 10. Zalecam jednak wywnioskować swoją ocenę na podstawie tekstu, lub z mojego podsumowania na końcu recenzji.

Skala ocen wygląda następująco:

1  - Opłakana

2  - Bardzo słaba

3  - Słaba

4  - Kiepska

5  - Średnia

6  - Niezła

7  - Dobra

8  - Bardzo dobra

9  - Świetna (dla gier AAA)

10- Wspaniała (dla gier AAA)

Zachęcam do zagłębienia się w lekturę. Miłego czytania ;)

Jak oceniam gry?

Recenzja Stardew Valley

Jubileusz osiągnięć growych

Recenzja Day of Infamy

Recenzja Teatr Złych Zakończeń

To może Cię zainteresować:

• Intel Core-I5 3,2 GHz

• GTX 970 4 GB

  Radeon RX 480 4 GB

• 8 GB RAM

• 10 GB HDD

Hinterland Studio

Hinterland Studio

01 sierpnia 2017

 

 

PC, PS4, XONE

Survival

The Long Dark

12 czerwca 2021

Data publikacji: 12 czerwca 2021

Autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Tereny zamarzniętej na lód północnej Kanady. Ciągła walka z powracających głodem, wszechobecnym mrozem, dziką fauną, chorobami lub po prostu ludzkim zmęczeniem. Próba znalezienia własnego azylu oraz przetrwania każdego dnia w tych skrajnie nieprzychylnych warunkach. Z tym wszystkim będziemy musieć zmierzyć się my. Chcąc czy nie chcąc w wypadku nieszczęśliwej katastrofy lotniczej, zostajemy wrzuceni do tego brutalnego świata. Czy jesteś przygotowany, aby przetrwać?

 

The Long Dark to tytuł narodzony z wczesnego dostępu, który został stworzony i wydany przez brytyjski zespół Hinterland Studio. Pomimo niewielkiego budżetu i ilości pracowników, twórcy regularnie od lat pracowali nad wydaniem pełnego tytułu, tym samym wzbogacając go o nową zawartość. W ten sposób dostaliśmy pełną wersję traktującego się w pełni poważnie survival-u osadzonego w zlodowaciałej Kanadzie. Tytuł skupia się tylko na trybie dla pojedynczego gracza, dając nam do dyspozycji dwa tryby gry. Do wyboru mamy kampanie fabularną z postaciami drugoplanowymi, choć jest to raczej dodatek  na maksymalnie parę godzin. Kampania służy w główniej mierze zaznajomieniu się z podstawami gry oraz zaprezentowaniu graczom, że tytuł posiada także napisy końcowe. 

 

Z tego też powodu to właśnie drugi tryb rozgrywki jest na dobrą sprawę tym głównym. W nim mamy przed sobą jedno główne zadanie - przetrwać jak najdłużej. Całość - niezależnie od wybranego trybu gry - toczy się na kilku przygotowanych i połączonych ze sobą ekranami wczytywania mapach. Na tych będziemy mogli zwiedzić m.in. wsie, bezdroża, kopalnie, farmy, bagna oraz lasy. Twórcy mocno zadbali o różnorodność i szczegółowość lokacji. Dzięki czemu faktycznie każde napotkane miejsce w grze jest unikalne oraz charakterystyczne. Z tego powodu każda spotkana wieś jest jedyna w swoim rodzaju, tak samo jak najróżniejsze budynki, począwszy od: sklepów, domów, a na stacjach paliw kończąc. Mimo, że w trybie przetrwania nie spotkamy żadnej ludności, to nie przeszkodziło to twórcom, aby zaprezentować nam ładnie odziany  oraz nieco post-apokaliptyczny skrawek Kanady. W ogólnym rozrachunku świat gry jest naprawdę ciekawy i dobrze zaprojektowany, a sama eksploracja to czysta przyjemność. 

 

 

Obok przemierzania napotykanych na naszej drodze lokacji, to jednak walka o życie jest naszym głównym zadaniem napędzającym grę. Przechadzając się przez świat możemy co rusz natrafić na mniej lub bardziej przydatne przedmioty pozostawione po mieszkańcach. A rzeczy jest tutaj mnóstwo! Począwszy od narzędzi, takie jak: piły i siekiery, kontynuując przez różnego rodzaju jedzenie – z puszki, z roślin lub polowania, po przez leki, książki, drewno na opał, a na ubraniach kończąc. Wszystko jest przydatne, a mnogość wyposażenia pozwala długo odkrywać mechaniki i tajniki rządzące w tym brutalnym świecie.

 

W tym pomogą nam paski kondycji naszego bohatera, których to musi pilnować jak oka w głowie. Zamarznięcie, głód, pragnienie, zmęczenie, obciążenie, choroby, kontuzje czy atak dzikiej zwierzyny. Na to wszystko będziemy musieć uważać by przetrwać. Dla przykładu. Temperaturę możemy pilnować nosząc ciepłą odzież, a także utrzymując ją w dobrym stanie (bo ta się niszczy). Tak samo możemy ogrzać się przy rozpalonym ognisku lub kominku, ocieplić się przez przygotowany ciepły posiłek (dający nam profity do temperatury naszego ciała) czy nawet schować się przed wiatrem (by spowolnić wychładzanie organizmu). Pozwala nam tworzyć jedyne w swoim rodzaju osobiste historie.

 

 

Poważne podejście do tematu, widać także pod względem przedstawionego realizmu. Najważniejsze do przetrwania to po prostu przystosowanie się do ciężkich warunków. Nie brzmi tak strasznie, lecz gra uwielbia stawiać nam różnego rodzaju wybory i decyzje. Może to być próba przejścia przez gęstą śnieżyce w poszukiwaniu zapasów, albo zostanie w miejscu i liczenie na poprawę warunków pogodowych. Tutaj warto wspomnieć o pełnym cyklu dobowym i pogodowym - czas umyka, a sytuacja szybko może się zmienić. Innym razem może to być pokusa wzięcia na siebie większego i cięższego łupu, który może nas zgubić przez wolniejsze i bardziej wyczerpujące poruszanie się, co z kolei naraża nas na łatwy atak dzikiej zwierzyny. Na tę także możemy polować - stawiać pułapki na króliki, polować z bronią na: jelenie, wilki czy nawet niedźwiedzia! Dobre polowanie daje nam mięso, ale także i skóry oraz jelita przydatne do przetrwania. 

 

Jednak ogołocenie zwierza zawsze zabiera cenny czas, a co gorsza, wydzielany zapach przyciąga inne zwierzęta. W takim razie pozyskane mięso można upiec, aby spowolnić jego psucie oraz zmniejszyć wydzielanie zapachu. Także nie ma nigdy niemal stu procentowych szans na rozpalenie ognia. W tym wypadku liczy się nie tylko rodzaj stosowanego opału, ale i nasze umiejętności oraz pogoda (w wypadku rozpalania ogniska na zewnątrz). Na domiar tego nawet jeśli nam się uda rozpalić ogień, to utrzymanie żaru też kosztuje naszą cenną uwagę. I przed takimi decyzjami jesteśmy stawiani niemal co chwilę! Przez co często w założeniach ”idealny” plan może odbić się czkawką oraz odwrócić się przeciwko nam. Mechanika gry naprawdę cieszy, daje szerokie pole do obmyślania najróżniejszych strategii przetrwania, a wszechobecny i często dotkliwy realizm tylko potęguje te pozytywne - też nie zawsze - wrażenia.

 

 

Graficznie pomimo niedużego budżetu tytuł wygląda ładnie i różnorodnie, choć nie odbyło się bez pewnego zgrzytu. Daleki dystans rysowania, styl graficzny przypominający lekko animacje czy projekt krajobrazów - to wszystko budzi szczery podziw dla pracy twórców. Niestety z bliska często widoczne są słabe modele postaci, tak sobie wyglądające tekstury oraz ogólne uproszczenia w projekcie obiektów. Co prawda całość wygląda ładnie, jednak często widoczny jest aż za nadto kontrast pomiędzy pięknem artystycznym, a zwykłą niskobudżetowością.

 

Udźwiękowienie jest poprawne, a muzyka bardzo minimalistyczna. W zasadzie można było by pomyśleć, że jej w cale nie ma, lecz tak naprawdę elektryczno-gitarowe brzmienia pojawiają się od czasu do czasu, aby podkreślić klimat sytuacji. Technicznie gra po wielu latach łatania aktualizacjami działa naprawdę dobrze. Tytuł działa bardzo płynnie, nigdy się nie zawieszał ani nie zmuszał mnie do oglądania karygodnych błędów. Jedynie miejscami można zauważyć drobne błędy techniczne. Może to być nienaturalne zachowanie się zwierząt, drobne literówki w polskiej wersji językowej lub mało istotne błędy z występowaniem obiektów. Całościowo jednak tytuł działa dobrze, a oprawa audiowizualna prezentuje się przyzwoicie w swojej klasie.

 

 

Podsumowując. The Long Dark to naprawdę dobry, klimatyczny oraz wymagający survival w klimatach zimowych. Pomimo drobnych zgrzytów, gra zdecydowanie warta jest uwagi! Osobiście polecam każdemu kto chce tylko sprawdzić swych sił przeciwko zamarzniętej na kość północnej Kanadzie.

 

 

ZALETY:

+ Eksploracja dużych i różnorodnych map
+ Wysoki poziom realizmu
+ Złożona oraz przyjemna mechanika gry
+ Systematyczny i zauważalny rozwój produkcji
+ Przyjemna oprawa audiowizualna

 

WADY:

- Czasami kłująca w oczy niskobudżetowość

- Drobne błędy techniczne

 

OCENA:  8/10

 

The Long Dark