⇑ Strona główna

Ze względu na pewne społeczne  upodobania, zdecydowałem się na umieszczenie pod każdą recenzją oceny w skali od 1 do 10. Zalecam jednak wywnioskować swoją ocenę na podstawie tekstu, lub z mojego podsumowania na końcu recenzji.

Skala ocen wygląda następująco:

1  - Opłakana

2  - Bardzo słaba

3  - Słaba

4  - Kiepska

5  - Średnia

6  - Niezła

7  - Dobra

8  - Bardzo dobra

9  - Świetna (dla gier AAA)

10- Wspaniała (dla gier AAA)

Zachęcam do zagłębienia się w lekturę. Miłego czytania ;)

Jak oceniam gry?

Recenzja Titan Quest Ragnarok

Do czego służy Press Start

Recenzja Baba is You

Recenzja Undertale

To może Cię zainteresować:

• Dual Core 2 GHz

• Intel UHD Graphics 730    128 MB

• 4 GB RAM

• 150 MB HDD

Thunderful Publishing

Mashinen-Mensch

02 września 2016

 

 

PC, PS4, XONE

Roguelike

The Curious Expedition

17 stycznia 2021

Data publikacji: 17 stycznia 2021

Autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Pewnie większość z nas marzy, aby zwiedzić świat. Możliwe, że niektórzy skusili by się nawet na odkrycie miejsc, gdzie nikt jeszcze nie postawił swojej stopy. Kinematografia oraz literatura nie raz już podjęła temat zwiedzania nieodkrytych krain, lecz gry, które umożliwiają dostarczenie podobnych wrażeń jest niestety jak na lekarstwo. Wydawało się, że ten stan będzie się dalej utrzymywać, lecz jednak małe studio Maschinen-Mensh postanowiło zrobić krok na przeciw temu letargowi. Jak spisuje się ich skromne dzieło?

 

The Curious Expedition to mała produkcja będąca połączeniem: RPG-a, strategii turowej, gry przygodowej oraz roguelike-a. Akcja toczy się w XIX wieku, w którym to okresie mamy do wyboru aż kilkunastu znanych osobowości jak m.in. Charles Darwin, Nikola Tesla, Dion Fortune czy Marie Curie. W międzyczasie poznajemy naszych rywalów w podboju świata, po czym wybieramy nasz cel podróży, ludzi, wyposażenie, a następnie rozpoczynamy naszą ciekawą ekspedycję.

 

Na początek warto powiedzieć, że gra nie posiada tak naprawdę fabuły, a całą historię tworzymy sobie sami od początku do końca. Wybór bohatera jest bardzo istotny. Poza wyglądem i znanym nazwiskiem, każdy z odkrywców ma swój atut jak np. lepsze radzenie sobie w danym klimacie lub w określonych sytuacjach. Ponadto każdy charakternik posiada swój zestaw ludzi i startowe wyposażenie, jakie przyda nam się podczas naszej wyprawy. Wybór jest dość spory, a nie wszystkie postacie są odblokowane od razu, co zachęca do wracania i bawienia się na różne sposoby.

 

 

Mechanika gry opiera się przede wszystkim na turowym poruszaniu się po losowo wygenerowanej mapie, zarządzaniu naszymi ludźmi oraz dostępnym ekwipunkiem. Każde przemieszczenie się kosztuje nas punkty zdrowia psychicznego, których musimy pilnować jak oka w głowie. Zmniejszenie tego wskaźnika do zera spowoduje negatywne wydarzenia jak np. szaleństwo członka naszej wyprawy czy nawet jego odejście. Punkty te jednak możemy odnawiać poprzez odpoczynek w przystosowanych do tego miejscach. Przydatne będzie także jedzenie i również zdolności niektórych naszych ludzi. Odpowiednie balansowanie tym wskaźnikiem jest kluczem do zrealizowania naszego celu. Aby to osiągnąć, będziemy musieć: przeczesywać pradawne ruiny, uczyć się obcej kultury, polować na unikalne gatunki zwierząt oraz co najważniejsze - dotrzeć jako pierwsi do piramidy, będącą zakończeniem naszej przygody.

 

Ze względu na różnorodność lokacji oraz sposobów zdobycia sławy, mechanika mimo, że jest stosunkowo trywialna to jednak mocno zyskuje na różnorodności. W grze istnieje także poziom reputacji u tubylców. Okradanie lokalnej społeczności może skończyć się ograniczonym wymiennym handlem lub nawet atakiem ze strony obcych plemion. Rozdawnictwo i dobre decyzje w dialogach, mogą pomóc w uzyskaniu cennych informacji oraz lepszych cen w sklepie. Pokrótce mówiąc. Rozgrywka jest całkiem różnorodna i angażująca, co bez dwóch zdań jest największym plusem omawianej produkcji.

 

 

W zależności od wybranej metody zdobywania unikalnych przedmiotów pokroju złotych naczyń czy skór rzadkich zwierząt, po wyprawie będziemy mogli zadecydować co z nimi zrobimy. Jako opcje możemy wybrać oddanie na licytacje naszych skarbów, zyskując pieniądze do wydania na następną wyprawę. Inną opcją jest oddanie zabytków do muzeum, zwiększając tym samym naszą sławę - konieczną do wygrania gry. Warto wspomnieć, że wypraw na pojedynczą rozgrywkę jest aż sześć, więc niepowodzenie jednej z nich wcale nie musi oznaczać naszej przegranej. Jednak co istotnie - miejsc do zwiedzenia w ekspedycji jest nie mało. W grze można natrafić na wioski tubylców, w których możemy odpocząć lub skorzystać z handlu wymiennego (o ile nasz poziom reputacji nam na to pozwoli); jak czy chociażby na jaskinie, w których mogą czekać wartościowe łupy lub niebezpieczeństwo.

 

W sytuacji zagrożenia mamy sytuacje zero jedynkową - ucieczkę lub konfrontacje. W grze występuje prosty, lecz przyjemny model walki, opierający się na rzucaniu kostkami i łączeniu ich tak, aby powstały ciosy oraz bloki. Model ten nie nudzi się szybko, jednak sporą wadą jest tutaj wspomniana wcześniej losowość. Ta niekiedy potrafi zirytować, poprzez dobieranie nam słabych ruchów do wykonania i to nawet mimo posiadania dobrego sprzętu oraz wyszkolonych ludzi. Dlatego też poziom trudności jest dość wysoki, przez co nauka zasad gry może zabrać nam dobre parę godzin. Sytuacje ratują nieco trzy poziomy trudności, które modyfikują niektóre elementy gry, dając wyzwanie nawet zaprawionemu w boju graczowi.

 

 

Stylistyka tytułu opiera się na celowo uproszczonej grafice 2D w stylu pixel-art. Nie da się jednak ukryć, że strona wizualna gry została przedstawiona w czytelny oraz miły dla oka sposób. Sporą zaletą w kontekście budowania klimatu jest świetna muzyka! Sam słuchałem paru kawałków i to nawet po skończeniu ogrywania gry. Pod względem klimatu tytuł wypada bardzo dobrze. Krajobrazy są malownicze, a prosta grafika nie odbiera im nutki tajemnicy. Małą wadą dla niektórych może być fakt, iż omawiana gra w okolicach premiery nie posiada oficjalnego spolszczenia. Jednak choćby przeciętna znajomość obsługiwanego w grze języka (np. angielskiego), powinna wystarczyć, aby cieszyć się tą produkcją. Techniczne jest w porządku. Gra działa płynnie oraz nie wywala do pulpitu. Także nie uświadczyłem żadnych istotnych zgrzytów czy innym pomniejszych błędów.

 

 

Podsumowując. The Curious Expedition to bardzo przyzwoita produkcja, która daje nowe spojrzenie na tematykę gier roguelike. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem eksploracji lub po prostu lubisz gry typu indie, to The Curious Expedition jest grą, której powinieneś dać szansę.

 

 

ZALETY:

+ Spora różnorodność lokacji i zdarzeń
+ Satysfakcjonująca rozgrywka
+ Klimat
+ Przyjemna dla oka i ucha oprawa audio-wizualna
+ Losowo generowany świat

 

WADY:

- Losowość w systemie walki daje powody do frustracji

- Brak polskiej wersji językowej

 

OCENA: 8/10

 

The Curious Expedition