⇑ Strona główna

Ze względu na pewne społeczne  upodobania, zdecydowałem się na umieszczenie pod każdą recenzją oceny w skali od 1 do 10. Zalecam jednak wywnioskować swoją ocenę na podstawie tekstu, lub z mojego podsumowania na końcu recenzji.

Skala ocen wygląda następująco:

1  - Opłakana

2  - Bardzo słaba

3  - Słaba

4  - Kiepska

5  - Średnia

6  - Niezła

7  - Dobra

8  - Bardzo dobra

9  - Świetna (dla gier AAA)

10- Wspaniała (dla gier AAA)

Zachęcam do zagłębienia się w lekturę. Miłego czytania ;)

Jak oceniam gry?

Loża VIP i odcinanie kuponów

Recenzja Wreckfest

TOP gier Split-screen

Recenzja DiRT 5

To może Cię zainteresować:

• Intel Core-I5 3,2 GHz

• GTX 970 4 GB

  Radeon RX 480 4 GB

• 8 GB RAM

• 80 GB HDD

Microsoft Studios

Playground Games

02 października 2018

 

 

PC, PS4, XONE

Wyścigi

Forza Horizon 4

30 maja 2021

Data publikacji: 30 maja 2021

Autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Nieskrępowany otwarty świat, ogrom wszelakich zadań, setki samochodów i drobiazgów do odblokowania - to wszystko w blasku słońca przepięknej Australii. Nie ma się co łudzić, dlaczego tysiące graczy bez reszty pokochali Forza Horizon 3. Wydawało by się, że mamy tu do czynienia z grą niemal idealną, więc czy graczom faktycznie była potrzebna kontynuacja? A może jest to tylko tani skok na fali popularności?

 

Forza Horizon 4 to kolejna odsłona serii Horizon, będąca podserią cyklu Forza. Tytuł został stworzony przez matkę marki, czyli studio Playground Games. Mamy tutaj do czynienia z niczym innym, jak grą wyścigową w otwartym świecie, w której cała rozgrywka skupia się tylko i wyłącznie na pojazdach kołowych. Tym razem przyjdzie nam odwiedzić Wielką Brytanię - z jej klimatycznymi kamienicami, wzgórzami, wiatrakami czy choćby przydrożnymi kamiennymi murkami. Wielkościowo przyjdzie nam obcować ze sporym sklejonym kawałkiem tego państwa, gdzie będziemy mogli na własne oczy zobaczyć chociażby: pomnik Scott Monument, Chesterton Wildmill czy nawet zamek w Edynburgu! Klimat został tutaj zachowany świetnie, przez co już samo zwiedzanie mapy jest czystą przyjemnością samą w sobie.

 

 

Bezsprzecznie nowa Forza może poszczycić się ogromem zawartości. Cała mapa jest wręcz zawalona od wszelakich wyścigów - zarówno tych oficjalnych i nielegalnych, prób czasowych, wyczynów kaskaderskich, dryftów na punkty, przekraczania określonej prędkości i tak dalej. W aktywnościach możemy brać udział zarówno podczas zwykłego przemierzania trasy (akceptując poboczne zadania), jak i przy dotarciu do punktu startowego danego wydarzenia. Wyścigi dzielą się na kilka kategorii, najczęściej w zależności od typu powierzchni. I tak do wyścigów po błotnistych lasach wybierzemy pojazdy typu buggy, a na długie odcinki drogowe lepiej nadadzą się samochody takich marek jak m.in. Ferrari, Lamborghini, BMW, lub Porsche.

 

Również bardzo ciekawie prezentują się wydarzenia specjalne, będące główną atrakcją dziejącej się w tle imprezy Horizon. Cała impreza jest tłem wydarzeń oraz głównym powodem zaproszenia w te rejony najróżniejszych kierowców z całego świata. Podczas zabawy będziemy mogli także wziąć udział pokazach reklamowych. Podczas tych dla przykładu: przyjdzie nam się ścigać z pędzącym pociągiem parowym lub kilkoma motocrossami jednocześnie, a nawet uwaga – odrzutowcem! Niestety trochę mi tu brakuje pościgów z policją czy w ogóle jakiegokolwiek ich śladu. Niejednokrotnie podczas szaleństw na drodze brakowało mi ich obecności, zwłaszcza, że przecież bierzemy także udział w nielegalnych wyścigach. Wielka szkoda, bo ten drobiazg mógłby fajnie urozmaicić przemierzanie mapy. Jednak mimo wszystko naprawdę jest tutaj co robić, więc nudy na pewno nie trzeba się obawiać.

 

 

Oczywiście ciężko by było mówić dobrze o grze wyścigowej, jeżeli mielibyśmy do czynienia z nieciekawym modelem jazdy. I oczywiście pod tym względem ciężko jest się tutaj zawieść. Opcji umożliwiających dostosowanie poziomu trudności oraz realizmu do naszego stylu grania jest naprawdę od groma! Możemy uczynić naszą grę bliską symulatora, nawet z opcją wciskania sprzęgła przy zmianie biegu. Równie dobrze mamy możliwość przekształcić naszą grę w czystą zręcznościówkę, nie przejmując się stanem technicznym naszego pojazdu czy strzałkami pokazującymi zalecaną trasę i prędkość podczas jazdy.

 

Warto także wspomnieć, że wyższy poziom trudności nie tyko pogłębia naszą imersję zjednania się ze światem, ale także przekłada się na wyższą ilość zdobywanych punktów doświadczenia. Te rozwijają nasz poziom kierowcy oraz wzbogacają nas o wirtualne pieniądze na nasze wydatki. Na szybszy progres ma znaczenie także pozycja jaką wywalczymy w zawodach. Nowe poziomy odblokowują dla nas: nowe wyzwania i wyścigi na mapie, setki najróżniejszych samochodów oraz modyfikacje do nich, ciuchy i gadżety dla postaci, klaksony czy nawet posiadłości do szybkiej podróży. Progres jest tutaj bardzo wyczuwalny, zachęcając nas tylko do poznawania całości gry. Również zarabianie pieniędzy ma tu sens, bo to właśnie za nie możemy dowolnie decydować o naszych zakupach. Co prawda nową zawartość odblokowujemy także samoistnie z czasem gry, jednak jest jej na tyle dużo, że mimo tego spokojnie mamy w czym przebierać. Cały ten aspekt został naprawę dobrze zrealizowany, przez co każdy fan wyścigów powinien być tutaj zadowolony.

 

 

Sporą rolę w omawianym tytule odgrywa także aspekt sieciowy. Przemierzając mapę co rusz możemy opcjonalnie brać udział w zdarzeniach, założonych przez innych graczy. I tak będziemy mogli stawać do zawodów w różnej maści wyścigach, w rozmaitych wariacjach zadań z trybu dla pojedynczego gracza lub w unikatowych trybach. Tutaj także nasz progres jest połączony z trybem kampanii, więc niezależnie od naszego upodobania ciągle będziemy mogli rozwijać nasze konto.

 

Przed premierą gry głośno było o dynamicznie zmieniających się czterech porach roku. Grę rozpoczynamy od lata, a w zależności od naszego progresu (z czasem od faktycznie upływających dni) będziemy mogli ścigać się: podczas kolorowej i deszczowej jesieni, mroźnej i lodowatej zimy, kwiecistej i budzącej do życia wiosny czy w końcu w czasie upalnego lata. Same pory roku nie tylko wpływają na wygląd świata, ale również na ich wydarzenia. Otóż niektóre zdarzenia są ograniczone tylko do konkretnego sezonu, jednak zwykle na ich zrobienie mamy sporo czasu, dając nam tym samym luz w ich wykonywaniu. Powiem szczerze, że jest to naprawdę porządnie zrobiona funkcja, urozmaicająca grę graficzne oraz wzbogacająca go o wiele unikalnej zawartości.

 

 

Będąc przy okazji grafiki na wstępie napiszę krótko: tytuł prezentuje się po prostu genialnie! Szczegółowość świata na każdym polu jest wręcz ucztą dla naszych oczu. Piękne jest tutaj w zasadzie wszystko - poczynając od samochodów, a na krajobrazie kończąc. Jedną małą skazą jest miejscami widoczne doczytywanie się terenu w tle, jednak jest to uczciwa cena za brak ekranów ładowania podczas przemierzania mapy. Obok grafiki ważna jest też oprawa dźwiękowa. W tym aspekcie odgłosy samochodów brzmią bardzo wiarygodnie, tak samo ich dźwięk w zależności od przemierzanej powierzchni. W tle gra nam jedna z kilku dostępnych stacji radiowych, w której posłuchamy: rocka, muzyki pop, elektrycznego brzmienia czy nawet utworów klasycznych. Cały aspekt audiowizualny został zrealizowany cudownie, a do tego gra działa naprawdę dobrze, również jak chodzi o sprawy techniczne. Tytuł działa bardzo płynnie, sztuczna inteligencja zachowuje się zaskakująco realnie i w ogóle całość spisuje się zadowalająco. Jedynie parę razy gra lubiła wyrzucać mnie do pulpitu podczas włączonego sklepu, ale nie działo się to jakoś nadzwyczaj często. Wspomnę jeszcze o małych wariacjach fizyki obiektów otoczenia, ale te również zdarzały się bardzo rzadko i chyba jest to nic innego jak zwykłe czepialstwo.

 

 

Podsumowując. Forza Horizon 4 jest produkcją świetną, wciągającą na wiele godzin oraz zachęcającą do ponownego wracania. Rzadko kiedy w wysokobudżetowych grach mamy do czynienia ze świetnym wymieszaniem jakości z ilością, a nowa Forza z całą pewnością zalicza się do tego wąskiego grona.

 

 

ZALETY:

+ Otwarty świat i klimat Wielkiej Brytanii
+ Mnogość oraz jakość przedstawionych aktywności
+ Ogromna ilość samochodów, modyfikacji, ciuchów - wszystkiego

+ Świetny model jazdy

+ Sporo opcji regulacji poziomu trudności i realizmu
+ Cztery pory roku
+ Przepiękna oprawa audiowizualna

 

WADY:

- Brak pościgów z policją, które mogły by urozmaicić rozgrywkę

- Okazjonalne zawieszanie się gry

 

OCENA:  9/10

 

Forza Horizon 4